Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar 14ŞUB
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

aşrı aşrı memlekete kız vermesinler annesinin bir tanesini hor görmesinler uçanda kuşlara malum olsun ben annemi özledim hem annemi hem babamı hem köyümü özledim türküsü yıllar önceye dayanmaktadır. Herkesin bildiği bir hikâye var aslında eskiden bir köyde Zeynep adında bir kız varmış köye çok uzaklıkta ali adında bir delikanlı Zeynep i görüp çok beğenmiş ailesiyle Zeynep i istemeye gelmişlerdir. Ailesi Zeynep i aliye vermiştir fakat Zeynep in içi oldukça buruk hüzünlü çünkü ailesinden çok uzağa gelin gidecek evlendikten sonra dertler çoğalmıştır Zeynep in ailesini özlemesi sürekli ağlaması ailesine özlemi aliyi fazlaca daraltıp Zeynep ten uzaklaşmıştır.

Zeynep in kötü olduğunu duyan ailesi,

Zeynep i bir gün ziyarete gelir Zeynep evin çatısına çıkıp bu türküyü söylemeye başlar ve annesi eşlik eder sonrasında Zeynep yataklara düşer acı hasret Zeynep i tüketmiştir ailesinin gelmesi yarasına daha da acı katmıştır Zeynep hayatını o süre zarfında kaybetmiştir. Aslında görüldüğü gibi ne kadar acıklı bir hikaye ne kadar hüzünlü bir son. Yıllardır bu türkü her kına gecesinde söylenir.

Artık kına denilince akla bu türkü gelmektedir

Bir dönem dj formatında değil Anadolu da ağızdan ağıt şeklinde söylenirdi her kez gelinin etrafında dönerek eşlik ederdi. Fakat zaman la bu türküyü ağızdan seslendirecek kişiler kalmadı. Kimse söylemek istemiyor aslında artık gelinlere bu tarz şeyler acıklı hüzünlü geliyor neden ağlıyayım ki güzel bir gün mutlu bir gün deyip artık son derece hareketli şarkılarla kınaları yakılmaktadır. Eski hayatımız şuan yok neden ülkenin felaketleri olsun maddi manevi hastalık gibi olumsuzlukların olması acıklı her şeyden uzaklaştırdı gelinleri aslında. Tabii ki Anadolu da özellikle hala seslendiren gelinler yok değil kına denilince aklıma o türkü geliyor diyen gelinler de çok fazla tamamen tercih meselesi aslında bu gurup gelinler ağlamak isteyen ve ağlatmak isteyen gelinler kınamda ağlamayacağız da ne zaman ağlayacağız diyen gelinler. Ağlatmak aslında geleneksel adet olmuş kına gecelerinde. Gelinin düğünden önce son gecesi olarak adlandırılan kına gecesi son gecesi evden ayrılışı olarak bilinir.

Ailelere çok zordur o kızın evden çıkması.

Yıl 2022 kına gecelerin de her şey çok fazla değişti artık geleneksel şarkılar yerine modern hareketli hüzün içermeyen parçalar tercih edilmekte ve aslında en büyük etken artık ulaşımın çok rahat olması gelinler ailelerinin yanında oturması sık sık evlerine gelmeleri artık teknoloji imkanıyla her saniye her an ailelerini görüntülüde olsa görmeleri hüznü geride bıraktı ali ve Zeynep in zamanında ki gibi bir hayat olsa idi halen daha çok fazla talep edilirdi. Zaman her şeyi çok fazla değiştirmekte artık gelinler aileler ağlamayalım diye sakinleştirici ilaçlarlar bile içmektedirler kimse ağladığımızı görmesin dillenmesin diye eskiden ağlamamak ayıpken şuan ki günümüzde ağlamak ayıp haline geldi.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar harici kınayı getir Aney ben annemi isterim ağıdı gibi birden çok fazla ağıtlarda var aslında kına esnasında söylenmek üzere ağıt kısmın da örf adetlere geleneklere göre değişkenlik gösterecektir. Her ne kadar çok istenmese de tabi zaman zaman söyleneceğini de duyacağız.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar aşrı aşrı memlekete kız vermesinler annesinin bir tanesini hor görmesinler uçanda kuşlara malum olsun ben annemi özledim hem annemi hem babamı hem köyümü özledim türküsü yıllar önceye dayanmaktadır.