Kına Gecesi denilince minimal derecede ailelerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri kız evinde yapılan geceydi. 22ŞUB
Kına Gecesi denilince minimal derecede ailelerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri kız evinde yapılan geceydi.

Kına Gecesi denilince minimal derecede ailelerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri kız evinde yapılan geceydi.

Bir oda da müzik sistemi kurulur dj bile olmaksızın her gelen bilgisayardan istediği müziği açar kadınlar eğlenerek kına gecesi gerçekleşmiş olurdu. Kına gecelerinde Kucaklara bir kumaş parçası üçgen bir şekilde bağlanılıp içerisine kuruyemişler doldurulup ve bir çay bardağıyla insanların eline peçete verilerek bir çay bardağı şeklinde çerezler dağıtılırdı.

Kına gecelerinde sadece ikram çerezler diyebiliriz,

Günümüzde ise kına gecelerinde çeşit çeşit ikram ve hediyeler bol bol verilmekte. Gelinler ev ortamından çıkarak kahveler dernekler gibi mekanlarda kına gecelerini yapmaya başladılar bu ortamlar da kına gecesi yapmak ta gelinleri rahatlattı diyebiliriz. Çünkü evler küçük yer yoktu yirmi otuz kişi olarak davetli çağrılırken mekanlarda daha fazla çağrılmaya başlandı tabi yaşantımızda ki gelişmişlikle beraber evlerden poğça börek kurabiyeler hazırlayıp mekanlara getiren gelinler bu ikramları davetlilerine dağıttırmaya başladı. Neden çünkü artık zamanla bazı şeyler gereklilik haline geldi. Daha sonra ise Kına Gecesi Organizasyonları artık dernek ve kahveler yerini mahalle aralarındaki düğün salonlarına bıraktı.

Bütçeler biraz daha arttı

bin beş yüz iki bine bu tarz düğün salonları tutulmaya başlandı ve tabi kamera fotoğraf hizmeti profesyonel dj hizmeti, bazı süslemeler v.s. derken kına geceleri adını kına organizasyonları olarak değiştirtti. Yıl 2022 ve şuan her şey o kadar değişti ki her şey zorunluluk haline geldi. Artık çok lüxs olan oteller de, gösterişli davet salonlarında, açık alanlarda boğaz manzaralı kır alanların da bütçeler oldukça yüksek olduğu halde bu kına geceleri artık bu mekanlarda yapılmakta. Artık aileler kendileri hiçbir şeyi düşünmeden kına gecesinin yapılacağı salonu yeniden düzene sokmak gelinin hayaline göre şekillendiren kına organizasyon firmaları bu görevi üstlendi. Süslemeler yapılıyor a’dan z’ye çiçekler v.s. her şey o kadar harika ilerliyor ki ikramlar çeşit çeşit davetliler sanki bir restaurant ta yemek yer gibi kına gecelerinde de son sistem karınlarını doyurabiliyor eğlenip Kına gecesini sonlandırıyorlar. Bir dönem sadece evde yapılan kına gecelerinde şuan dans eden eğlence ekipleri yer alıyor. Mekanların verdiği yemeklerin dışında gelinler lokmacısını gözlemecisini dondurmacısını Osmanlı macuncusu şerbetçisi oryanteli ve farklı farklı Show grupları gibi sayamadığım bir sürü ürünü de ekstra olarak talep etmektedir.

Kına geceleri zamanla da yerini bekarlığa veda olarak adlandırılan geceye bıraktı.

Her geçen gün yenilikler hızla ilerliyor düğün gibi masraf düğün gibi bir gece yaşatılıyor. Gelinler bu kınayı yapıyor fakat onun öncesin de ya da sonrasında ise hamamda kına gecesi gerçekleştiriyor. Bu hamamda kına gecesi organizasyonları tekne de kına gecesi organizasyonları nasıl oluyor bunlara da ayrı zamanlar da değineceğiz. Geçmişten günümüze kısa da olsa kına geceleri ile ilgili tüm bilinen ve bilinmeyenleri sizlerle paylaşmış bulunduk. Kına Gecesi Organizasyonlarının bilinmeyen daha fazla yönlerini de aktaracağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Kına Gecesi denilince minimal derecede ailelerin kendi aralarında gerçekleştirdikleri kız evinde yapılan geceydi. Bir oda da müzik sistemi kurulur dj bile olmaksızın her gelen bilgisayardan istediği müziği açar kadınlar eğlenerek kına gecesi gerçekleşmiş olurdu.